Osta 90 € yllä, saat ilmaisen toimituksen
0
dss 0
0 0,00€
Ostoskori on tyhjä!
Vanhat pelaajat valitsevat Serie A:han
04 Jun

Vanhat pelaajat valitsevat Serie A:han

Kaikki huomaavat vähitellen, että viime vuosina vanhojen pelaajien määränpää on Serie A. Voivatko joukkueet täällä vielä voittaa Mestarien liigan? Mestarien liigan voittaneista joukkueista Serie A on menettänyt paljon kilpailukykyään. Viimeksi Serie A -joukkue voitti Mestarien liigan kaudella 2009–10, kun Inter voitti Bayern Münchenin ja vei mestaruuden.

15 vuotta on kulunut, ja niiden aikana vain Juventus ei ole kahdesti edennyt finaaliin, ja Interkin on epäonnistunut kahdesti. Vähitellen Serie A:sta on tullut paikka, jossa vanhat pelaajat pysyvät ja lähtevät, eivätkä he ole enää vahva pelipaikka eurooppalaisissa kilpailuissa. Tällä hetkellä Kevin de Bruyne todennäköisesti pukee SSC Napoli pelipaita liittyäkseen joukkueeseen, ja vain tämä joukkue on halukas tarjoamaan sopivaa palkkasopimusta. Naples kilpailee Mestarien liigassa ensi kaudella, mikä on myös Kevin de Bruynen toive.

Fanit ovat kuulleet, että Luka Modrić pukee myös AC Milan pelipaita. Hänen on jatkettava eurooppalaisissa kilpailuissa pysymistä, jotta hänellä on paremmat energiat valmistautua vuoden 2026 MM-kisoihin. Serie A -seuroista on tullut monien vanhojen pelaajien koti heidän fyysisen kuntonsa heikennyttyä. Millaisen kehitystrendin tämä tilanne lopulta tuo jalkapalloteollisuudelle? Tämän kauden Mestarien liigan finaalissa näyttää siltä, ​​että Paris Saint-Germain voitti mestaruuden, mutta itse asiassa se on myös muistutus Interin vanhojen pelaajien vahvuuden hiipumisesta.

Katsotuimmat tuotteet